SANICOLE AIRSHOW 2017

SANICOLE AIRSHOW 2017

Początek września to czas, kiedy już tradycyjnie nasze oczy skierowane są w stronę Belgii. Na lotnisku pod miejscowością Leopoldsburg organizowane są wówczas jedne z najbardziej wyjątkowych pokazów lotniczych, Sanicole Sunset Airshow. Występny lotników zaczynają się późnym popołudniem by już po zachodzie słońca zakończyć się najbardziej efektownymi pokazami nocnymi z licznymi efektami pirotechnicznymi.

Na pokazy udaliśmy się 8-9 września. Niestety w tym roku bardzo dużo do powiedzenia miała pogoda. Deszcz oraz niska postawa chmur poskutkowały bardzo dużym ograniczeniem pokazów dynamicznych. Nie przeszkodziło to jednak w występie jednego z najlepszych zespołów akrobacyjnych świata – Frecce Tricolori. Co prawda ledwo było widać samoloty, ale i tak pokaz Włochów jak zawsze zrobił na nas ogromne wrażenie. Obejrzeliśmy także niesamowity pokaz Francuskiego Dassault Rafale, na którym przez bardzo dużą wilgotność powietrza powstawały „oderwania”, tworząc małe chmury okrywające całą maszynę. Innym myśliwcem, jaki zaprezentował się tamtego wieczoru był Belgijski F16 Demo ze swoim bardzo efektownym wyrzutem flar na koniec pokazu. Po zmroku taki efekt zapiera dech w piersiach.

Następnego dnia Belgijskie Siły Powietrzne zorganizowały Spotter Day w bazie lotniczej Kleine Brogel. Mogliśmy tam sfotografować wystawę statyczną wszystkich maszyn biorących udział w pokazach Sanicole Airshow. W ciągu całego dnia zorganizowano także kilka występów dynamicznych Belgijskich Demo, m.in. F16 oraz śmigłowca Agusta A109. Spotter Day to też bardzo dobra okazja do uchwycenia maszyn startujących i lądujących, które biorą udział w treningach nad lotniskiem pod Leopoldsburgiem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wyjątkowych pokazów i zapraszamy do śledzenia kolejnych naszych relacji.

Tekst: Paweł Glink