SIAF 2017

SIAF 2017

W dniach 26-27 sierpnia 2017 roku wszyscy miłośnicy lotnictwa i fotografii stanęli przed trudnym wyborem. Albowiem w tym samym czasie zorganizowano dwie wspaniałe imprezy lotnicze – Radom Air Show w Polsce oraz pokazy SIAF 2017 na Słowacji. Osoby, które wybrały podróż na Słowacje z pewnością nie żałowali tego wyboru!

Oprócz obszernej wystawy statycznej, mieliśmy okazje oglądać bardzo bogaty program pokazów dynamicznych, w którym udział brały maszyny z ponad dwunastu krajów świata. Począwszy od samolotów historycznych, a skończywszy na nowoczesnych maszynach wojskowych takich jak B1 Lancer czy bombowiec B52 stratofortess. W powietrzu swoje możliwości pokazywały myśliwce takie jak Hiszpański F18-Hornet, Słowacki Mig-29, Czeski Jas Gripen, Austriacki Eurofighter Typhoon oraz Turecki F16 Solo Turk Demo. Oglądaliśmy również inscenizacje powietrznej bitwy z I Wojny Światowej z „czerwonym baronem” w roli głównej. Podczas pokazów były też wyjątkowe momenty. Do takich możemy zaliczyć świetny pokaz zespołu sił powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich „Air Fursan”. W sobotę na niebie zaprezentował się największy pasażerski samolot świata Airbus A380 wykonując kilka efektowych niskich przelotów. Ukoronowaniem wszystkiego był ostatni lot pożegnalny w wykonaniu Słowackiego Tu-154. Samolot wykonał bardzo niski przelot nad pasem startowym lecąc w parze z obecnym rządowym samolotem Słowaków Airbusem A319.

Pokazy SIAF 2017 zaliczamy do jednych z najbardziej udanych i patrząc w przyszłość już nie możemy się doczekać następnych w 2018 roku. Oby tylko dopisała pogoda jak teraz!

Zapraszamy Państwa do obejrzenia przygotowanej fotorelacji i śledzenia kolejnych z naszym udziałem.

Tekst: Paweł Glink