AEROBALTIC 2017

AEROBALTIC 2017

Po ostatnich zawodach lotniczych zorganizowanych w Gdyni w 2014 roku „Red Bull Air Race”, które okazały się niebywałym sukcesem frekwencyjnym, przyszedł czas na kolejny event. I tak, po trzech latach przerwy, samoloty ponownie zagościły nad gdyńskim niebem w postaci „Aerobaltic 2017”. Dwudniowa, i co warto podkreślić – darmowa impreza, odbyła się w dniach 11-12 sierpnia i połączyła akrobacje samolotowe z pokazami laserowymi. To pierwsza tego typu impreza nad morzem, albowiem pokazy odbywały przede wszystkim późnym popołudniem i nocą. Organizatorem była firma Aeropact, która robiła już podobne imprezy – m.in. Aerofestival w Poznaniu czy Bella Skyway Festival w Toruniu.

W oba dni imprezy program był taki sam. Po godzinie 16:00 pokazy rozpoczęli spadochroniarze z grupy Sky Magic, prezentującej figury z wykorzystaniem flag i szarf w towarzystwie pirotechniki. Następnie swój czas mieli piloci z Wielkiej Brytanii, Czech, Francji i Polski. Nasz kraj reprezentowali wybitni piloci – m.in. Marek Choim i Artur Kielak. Pokazy zostały uatrakcyjnione poprzez efekty dźwiękowe, muzykę oraz pokazy pirotechniczne. Najciekawiej zrobiło się jednak po zachodzie słońca – po godzinie 20:00, samolotom ozdobionym w kolorowe światła ledowe, towarzyszyły sypiące się iskry i wybuchające płomienie na niebie wypuszczane z samolotów. Najlepsze wrażenia mieli oglądający popisy lotników z bulwaru i plaży.

Warto dodać, iż miłośnicy fotografii lotniczej mogli skorzystać z porad ekspertów w zakresie odpowiedniego doboru aparatów i obiektywów. To wszystko dzięki firmie cyfrowe.pl, która była oficjalnym partnerem technicznym tego wydarzenia. Dzięki temu do dyspozycji odwiedzających strefę spotterską była pełna gama sprzętu fotograficznego marki Canon, w tym najwyższe i najnowsze modele lustrzanek i obiektywów, udostępnione gościom strefy do wypożyczenia i przetestowania w czasie trwania wydarzenia. Strefa została zlokalizowana na gdyńskiej plaży, a więc w samym centrum wydarzeń, co zagwarantowało jej gościom doskonałą widoczność.

Serdecznie Państwa zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną fotorelacją i zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń z naszym udziałem.

Tekst: Rafał Trzciński