AIRBUS A380 EMIRATES W WARSZAWIE

AIRBUS A380 EMIRATES W WARSZAWIE

Wyjazdowy sezon 2017 roku rozpoczął się potężnym akcentem! 10 lutego na warszawskim lotnisku Chopina wylądował największy pasażerski samolot świata – Airbus A380 przewoźnika Emirates, który przywiózł pasażerów z Dubaju do Polski. Lądowanie planowano na godzinę 11:20, maszyna usiadła kilka minut szybciej na pasie 15. Od rana lądowania odbywały się na pasie 11, przy którym na górce przy ulicy Wykusz zgromadziło się wielu pasjonatów lotnictwa oczekujących na giganta. Wybór pasa 15 zmusił dziesiątki osób do szybkiego, kilkusetmetrowego przemieszczenia się pod próg drugiego pasa, co spowodowało nie małe zamieszanie. Na szczęście dzięki uprzejmości lokalnych spotterów udało nam się na czas zmienić miejsce fotografowania.

Ten wyjątkowych gabarytów samolot może zabrać na pokład nawet 853 osoby przy konfiguracji jednej ekonomicznej klasy. Standardowo jednak posiada około 500-600 miejsc rozmieszczonych w dwóch lub trzech klasach. W pierwszej klasie Emirates znajdują się prywatne, w pełni rozkładane kabiny, natomiast w klasie biznes do dyspozycji są duże łóżka. W całym samolocie znajdziemy regulowane oświetlenie oraz dostęp do Internetu bezprzewodowego. Maszyna ma 73 metry długości, 79.8 metra rozpiętości skrzydeł i 24.1 metra wysokości, a swoimi rozmiarami ustępuje tylko transportowemu An-224 Mriya. Do samolotu można zatankować 320 tyś. litrów paliwa, jego masa własna to 276 ton, masa startowa 575 ton, maksymalny pułap to nieco ponad 13 km, a zasięg wynosi 15 200 km przy prędkości przelotowej 945 km/h (maksymalna prędkość to 1020 km/h).

W tym miejscu warto wspomnieć, iż ten latający gigant na lotnisku w Warszawie wylądował dopiero po raz czwarty. Pierwsza wizyta A380 miała miejsce w marcu 2011 roku, kiedy Lufthansa świętowała 40-lecie operacji z warszawskiego lotniska. Kolejne dwie wizyty były związane z przymusowymi lądowaniami z uwagi na stan zdrowia pasażerów – w maju 2015 roku na EPWA zagościł A380 Emirates lecący z Dallas do Dubaju, a rok później – w maju 2016 roku na lotnisku Chopina wylądował A380 Lufthansy.

To niecodzienne wydarzenie przyciągnęło setki osób i odbiło się szerokim echem w mediach – pod płotem nie mogło zabraknąć i nas! W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Radkowi za umożliwienie wejścia z lokalnymi spotterami na płytę lotniska Chopina. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną galerią zdjęć z dwudniowego, pełnego słońca wyjazdu do stolicy.

Tekst: Rafał Trzciński