WIZYTA NA PŁYCIE ODLODZENIOWEJ GDAŃSKIEGO LOTNISKA

WIZYTA NA PŁYCIE ODLODZENIOWEJ GDAŃSKIEGO LOTNISKA

Pod koniec stycznia 2018 roku pojawiły się silne mrozy, które w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza oraz sporadycznymi opadami śniegu wręcz gwarantowały poranne odladzania.  23 stycznia dzięki uprzejmości Portu Lotniczego Gdańsk oraz p. Bartosza Grudzień mieliśmy możliwość sfotografowania procedury odladzania z poziomu płyty postojowej gdańskiego lotniska.

Na lotnisku zjawiliśmy się już o godzinie 5:45, by z zapasem czasu przejść przez kontrolę bezpieczeństwa oraz udać się na pierwsze odladzania po godzinie 6:00. W trakcie naszego pobytu odladzało się kilka maszyn, w tym wyczekiwany przez nas Embraer linii KLM, którego zdjęć nocnych (a dodatkowo podczas odladzania) jeszcze w kolekcji nie mieliśmy.

Przypomnijmy w tym miejscu fragment artykułu o płycie odlodzeniowej na gdańskim lotnisku, który ukazał się na naszej stronie internetowej dwa lata temu. Płyta odlodzeniowa (APRON 5) zlokalizowana jest przy drodze kołowania A, bliżej kierunku 29 (z którego odbywa się 75% startów). Ma ona powierzchnię 25 000 metrów kwadratowych i umożliwia obsługę jednocześnie dwóch samolotów kodu C (o długości skrzydeł 24 – 36 metrów) lub jednego kodu D, z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Dodajmy, iż została tak zaprojektowana i zlokalizowana, aby zapewnić bezkolizyjny wjazd i zjazd samolotów na drogę kołowania. Zużyte płyny są odprowadzane i filtrowane w specjalnych zbiornikach, dzięki czemu zapewniana jest należyta dbałość o ochronę środowiska spełniająca najwyższe standardy. Na koniec wspomnijmy, iż poza sezonem zimowym omawiana płyta jest wykorzystywana jako dodatkowe miejsca postojowe dla samolotów.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej fotorelacji i zachęcamy do śledzenia kolejnych.

Tekst: Jakub Nanowski