WIZYTA NATIONAL AIRLINES NA EPGD

WIZYTA NATIONAL AIRLINES NA EPGD

W połowie czerwca br. w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy pojawił się niecodzienny gość –  wyjątkowo ładny Boeing 757 należący do linii National Airlines. Maszyna o rejestracji N176CA przyleciała do Gdańska 15 czerwca 2016 r. o 16:10 z Gander w Kanadzie. Dzięki widoczności na fr24 udało nam się sfotografować jej przylot.

Niestety zdjęcia nocne maszyny nie wchodziły w grę – samolot był całkowicie zastawiony, przygotowany do porannego odlotu. Boeing odleciał z gdańskiego lotniska następnego dnia, w godzinach porannych.

Warto wspomnieć o dwóch ciekawostkach związanych z przylotem tego samolotu. Linia National Airlines była już sfotografowana w Gdańsku przez trójmiejskich spotterów – 31 marca 2010 r. na naszym niebie zawitał legendarny już DC-8. Druga ciekawostka dotyczy lotniska, z którego przyleciał Boeing 757 – Gander (YQX). Ze względu na swoje usytuowanie, lotnisko to jest jednym z głównych zapasowych portów lotniczych przy lotach przez Atlantyk.  Przeżyło prawdziwe „oblężenie” przy tragicznym 11 września 2001 r, kiedy do Gander sprowadzono na ziemię wszystkie maszyny lecące przez ocean.

Tekst: Jakub Nanowski