PODSUMOWANIE 2017 ROKU NA EPGD

PODSUMOWANIE 2017 ROKU NA EPGD

Przyszedł czas na podsumowanie spotterskiego sezonu 2017 roku, który rozpoczęliśmy nadzwyczaj szybko, a konkretnie 3 stycznia, kiedy gdańskie lotnisko odwiedził Airbus A320 należący do linii WizzAir w specjalnym „kolorowym” malowaniu.

Nieco później, 17 marca zagościł w trójmieście potężny Boeing C17A Globemaster III w wojskowych barwach U.S. Air Force. Jego wizytę najprawdopodobniej zawdzięczamy transportem stacji radiolokacyjnej do wykrywania i naprowadzania SURN 1S91M1, wchodzącej w skład samobieżnego zestawu rakiet przeciwlotniczych 2K12 „Kub” (w kodzie NATO SA-6 „Gainful”).

W ostatnim dniu marca EPGD odwiedził kolejny transportowy samolot – tym razem był to Transall C-160R należący do Francuskich Sił Zbrojnych. Maszyna po nocnym postoju odleciała 1 kwietnia w „prima aprilis”.

Kilkanaście dni później, tj. 10 kwietnia, na gdańskim lotnisku wylądował kolejny ciekawy samolot należący do U.S. Air Force – Boeing C-40B. Co prawda białe malowanie nie powala na kolana, jednakże warto wspomnieć, iż jest on wojskową wersją biznesowego 737 BBJ. Samolot jest wyposażony m.in. w system bezpiecznej komunikacji głosowej, internetowej, telefonicznej i satelitarnej.

We wtorek 3 maja mieliśmy przyjemność gościć po raz kolejny jeden z największych samolotów transportowych na świecie – mowa o Antonovie An-124 nazywanym „Rusłanem”. Była to pierwsza wizyta tego samolotu w nowym malowaniu Antonov Airlines. Omawianą wizytę zawdzięczaliśmy (choć to niepotwierdzone informacje) transportowi turbin do silników lotniczych dla firmy GE. Cieszymy się, iż jak zawsze takie eventy gromadzą na wybudowanych stanowiskach obserwacyjnych setki osób chcących podziwiać te niecodzienne samoloty. Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne!

15 maja w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy odbyła się inauguracja połączenia z Gdańska do Amsterdamu, obsługiwanego przez holenderskiego przewoźnika KLM. Tuż po zakończeniu oficjalnej konferencji prasowej pierwszy rejsowy samolot KLMu pojawił się na płycie EPGD, gdzie został przywitany tradycyjnym „water salutem”. To wydarzenie było jednym z najważniejszych dla gdańskiego lotniska w minionym 2017 roku, co podkreślał sam prezes lotniska, Pan Tomasz Kloskowski.

W drugiej połowie czerwca mieliśmy przyjemność gościć w Trójmieście zespół Guns N’ Roses. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego dla nas, gdyby nie fakt, iż przylecieli na koncert Boeingiem 737, który na ich potrzeby został specjalnie pomalowany, co stanowiło wyjątkową atrakcją dla lokalnych spotterów.

W ostatnich dniach lipca gdańskie lotnisko odwiedził kolejny warty uwagi samolot – był to Airbus A340 przewoźnika HiFly Malta w niezwykle rzadkim, czarnym malowaniu. Wizytę zawdzięczaliśmy czarterowym lotom linii Corendon Airlines, dla którego A340 wykonywał wówczas loty.

Poniedziałek 11 września również zapisał się na karcie ubiegłorocznej historii lotniska w Gdańsku. Tego dnia odwiedził nas niezwykle rzadki gość – Boeing 747 należący do linii Atlas Air. Samolotem przylecieli amerykańscy żołnierze biorący udział w wojskowych ćwiczeniach. Każda wizyta „jumbo” budzi w nas wielkie emocje, albowiem ostatnia wizyta B747 na EPGD miała miejsce w 2012 roku.

Listopad również dostarczył nam niecodziennych wrażeń. Ostatniego dnia tego miesiąca Gdańsk odwiedził Boeing 757 należący do przewoźnika Icelandair. Jak się okazało kilka godzin później, ten sam samolot przyleciał po raz drugi 1 grudnia, a ponadto dołączył do niego również drugi 757. Maszyny przyleciały do nas bezpośrednio z Islandii i przez kilka dni wykonywały loty pomiędzy Gdańskiem a Islandią. Obie maszyny na stałe opuściły Gdańsk dopiero 4 grudnia. Niestety nie posiadamy informacji o powodach ich wizyty, ale cieszymy się z ich obecności i liczymy na częstsze tego typu „niespodzianki”.

W ostatnich dniach 2017 roku na gdańskim lotnisku mieliśmy przyjemność oglądać Boeniga 737-700 BBJ, którego właścicielem jest Bank of Utah Trustee. Maszynę cechuje wyjątkowo atrakcyjne i eleganckie malowanie.

Tradycyjnie na koniec roku zorganizowaliśmy konkurs na najciekawsze zdjęcia wykonane na gdańskim lotnisku. Laureatem został Paweł Glink, który zaprezentował niezwykłe zdjęcie przedstawiające zapełnione stanowisko spotterskie „Kosmonautów” ze startującym w tle olbrzymim Antonovem An-124. Drugie miejsce zajął Piotr Szczepański ze zdjęciem Boeinga 757 Icelandair wykonanym z poziomu płyty postojowej. Serdecznie gratulujemy obu kolegom!

W tym miejscu serdecznie dziękujemy za kolejny rok spędzony z nami i zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń związanych z Gdańskim Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy.

Tekst: Rafał Trzciński