RADOM AIRSHOW 2017

RADOM AIRSHOW 2017

W dniach 26-27 sierpnia odbyła się kolejna edycja największych polskich międzynarodowych pokazów lotniczych Radom Airshow. Tegorocznym motywem przewodnim była 85-ta rocznica zwycięstwa Polaków (kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury) w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych „Challenge 1932”.

W tegorocznych pokazach wzięli udział piloci z 11 państw: Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, USA, Rumunii, Włoch, Niemiec, Holandii, Austrii, Ukrainy oraz Polski, którzy łącznie pojawili się na radomskim niebie z ponad 177 statkami powietrznymi. Oprócz pokazów w powietrzu, można było również obejrzeć, największą z dotychczasowych prezentowanych na Airshow, wystawę sprzętu wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych. Polskim żołnierzom towarzyszyli sojusznicy z USA, Rumunii i Wielkiej Brytanii, którzy wchodzą w skład batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Jak to często bywa podczas takich eventów, pogoda była kapryśnia. W sobotę słońca było jak na lekarstwo, natomiast w niedzielę sytuacja pogodowa lekko się poprawiła, ale nie ominęło nas chwilowe załamanie pogody w postaci silnego porywistego wiatru, ulewnego deszczu i burzy z piorunami, które wstrzymało pokazy na kilkanaście minut. Warto jednak było poczekać, gdyż później wyszło piękne słońce, niebo zrobiło się bezchmurne i można było wznowić pokazy. Taka idealna pogoda utrzymała się już do końca drugiego dnia imprezy.

Na koniec warto wspomnieć, iż przy realizacji pokazów zaangażowanych było ponad 1500 osób. Wśród nich znaleźli się żołnierze służb porządkowych i informacyjnych wraz z żandarmerią wojskową, policją, strażą miejską, państwową strażą pożarną, lekarzami i ratownikami medycznymi.

W oczekiwaniu na następne relacje z naszych podróży i kolejną edycję Airshow zapraszamy Państwa do zapoznania się z przygotowaną fotorelacją. Serdecznie pozdrawiamy!

Tekst: Rafał Trzciński