AN-124 ANTONOV AIRLINES ODWIEDZA EPGD

AN-124 ANTONOV AIRLINES ODWIEDZA EPGD

We wtorek 3 maja mieliśmy przyjemność gościć po raz pierwszy w tym roku jeden z największych samolotów transportowych na świecie – mowa tu o Antonovie An-124, potocznie zwanym „Rusłanem”. Przypomnijmy tutaj, iż ten gigant odwiedził nasze gdańskie lotnisko w ubiegłym roku dwukrotnie – w czerwcu i we wrześniu, o czym wówczas pisaliśmy.

Tym razem na EPGD gościliśmy samolot o numerze bocznym UR-82029 i była to pierwsza wizyta Rusłana w Gdańsku w nowym malowaniu Antonov Airlines. W trójmieście maszyna ta pojawiła się niemal dokładnie rok wcześniej, wykonując lot z gdyńskiego lotniska w Babich Dołach. Samolot przyleciał do nas z lotniska w Kijowie i po kilkugodzinnym postoju wzbił się w powietrze udając się do Shannon w Irlandii. Z nieoficjalnych i niepotwierdzonych źródeł wiemy, że Antonov zabrał od nas turbiny do silników lotniczych dla firmy GE.

Przy okazji przypominamy Wam kilka interesujących faktów – An-124 Rusłan to czterosilnikowy, odrzutowy, strategiczny samolot transportowy produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Antonova. Ma on długość 69,1 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosząca 73,3 m niemalże odpowiada długości samolotu pasażerskiego Boeing 747-8.

Tradycją jest, iż takie eventy gromadzą na gdańskich punktach obserwacyjnych, nazywanych potocznie „górkami”, setki osób chcących podziwiać latające cuda techniki. Tym razem było podobnie, oczywiście podczas tej wizyty nie mogło zabraknąć i nas, tak więc zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z minionego wydarzenia.

Tekst: Piotr Szczepański