PODSUMOWANIE 2016 ROKU NA EPGD

PODSUMOWANIE 2016 ROKU NA EPGD

Podsumowanie roku 2016 postanowiliśmy zacząć tym razem dość nietypowo. Na początku przypominamy o uruchomieniu nowej odsłony naszej strony internetowej oraz o odświeżeniu szaty graficznej forum. W obecnej formie na froncie nowej www wyświetlają się w formie pokazu slajdów ostatnio dodane relacje. Poniżej znajdziemy po trzy najnowsze relacje z naszych działań w Gdańsku oraz z naszych wyjazdów. Dodatkowo na dole  publikowane jest ostatnie zwycięskie zdjęcie z cyklicznych konkursów „zdjęcie miesiąca”. Przy okazji czujemy się zobowiązani wyjaśnić, iż strona jest uzupełniana o artykuły z minionych lat i zapewniamy, iż dołożymy wszelkich starań, aby z czasem pojawiły się na niej niemalże wszystkie najważniejsze wydarzenia, w których uczestniczyliśmy jako EPGD Spotters.

Miniony spotterski rok rozpoczęliśmy 22 stycznia w zimowej scenerii, kiedy to dzięki uprzejmości Portu Lotniczego w Gdańsku mieliśmy unikatową możliwość fotografowania całej procedury odladzania samolotów z poziomu płyty odlodzeniowej.

W lutym trójmiejskie lotnisko odwiedził rzadko spotykany w naszych stronach Yakovlev Yak-42 latający dla Grozny-Avia. Powodem wizyty był odbywający się w Ergo Arenie mecz siatkówki między drużynami Lotos Trefl i Zenit Kazań. Warto dodać, iż ta niepozorna maszyna, zaprojektowana jeszcze za czasów ZSRR, może zabrać na pokład do 120 pasażerów.

Marzec przyniósł nam kilka atrakcji. Pierwsza z nich to wizyta i nocowanie myśliwca Mig-29. Niestety nie znamy powodu tego dwudniowego postoju. Drugą atrakcją była wizyta Boeinga 737 w malowaniu „chmurki” operatora ElAl Israel Airlines, którego pasażerami byli głównie uczestnicy corocznych pielgrzymek podróżujący do Tel Avivu.

W pierwszych dniach kwietnia na gdańskim lotnisku mieliśmy dwie niespodzianki – Boeinga 737 rumuńskiej linii Air Bucharest oraz Boeinga 737 w wersji C40A Clipper należącego do US Navy. Wizyta tego drugiego związana była najprawdopodobniej z wpłynięciem do gdyńskiego portu amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook.

Na początku maja mieliśmy okazję obserwować Boeinga 737 BBJ w malowaniu linii Air China, którego dzięki uprzejmości gdańskiego portu lotniczego mogliśmy sfotografować również z poziomu płyty postojowej. W połowie maja na zaproszenie władz gdańskiego lotniska i dzięki uprzejmości linii lotniczej Wizz Air mieliśmy wyjątkową możliwość uczestniczenia w konferencji prasowej poświeconej linii lotniczej. Podczas eventu wspomniano o odświeżeniu wizerunku operatora, uruchomieniu nowej strony internetowej, zmianie malowania samolotów i nowych uniformach dla personelu. Zaprezentowano również samolot Airbus A321, również od środka, który uważany jest jako najwydajniejszy w swojej klasie.

Pod koniec maja gdańskie lotnisko odwiedził olbrzymi transportowy samolot Lockheed C-5 Galaxy, który przywiózł sprzęt dla amerykańskich żołnierzy biorących udział w manewrach wojskowych Anakonda 2016. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż taki samolot wcześniej lądował w Gdańsku tylko raz – w 1989 roku podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Busha seniora.

Na koniec miesiąca w Trójmieście zagościło pięć Migów-29 należących do Polskich Sił Zbrojnych. Ich wizyta była spowodowana awaryjnym lądowaniem jednego z samolotów na lotnisku w Malborku, który po przyziemieniu nie był w stanie sam opuścić pasa startowego. W efekcie pozostałe maszyny będące w powietrzu zostały przekierowane na lotnisko zapasowe, którym był Gdańsk. Samoloty po kilkugodzinnym postoju i obsłudze naziemnej odleciały do macierzystej bazy wojskowej.

Na początku czerwca w Gdańsku pojawił się kolejny gigant – drugi co do wielkości samolot transportowy na świecie, Antonov An-124 „Rusłan”operatora Volga-Dnepr Airlines. W połowie miesiąca nasze pomorskie lotnisko odwiedził wyjątkowo ładny Boeing 757 w malowaniu National Airlines. Jako ciekawostkę dodamy, iż maszyna przyleciała do nas bezpośrednio z kanadyjskiego lotniska Gander, które w 2011 roku przeżywało prawdziwe „oblężenie” kiedy to po zamachu w USA przekierowywano na nie wszystkie maszyny lecące przez ocean.

Na przełomie czerwca i lipca, odbywał się festiwal muzyczny Open’er, który za każdym razem sprowadza do Gdańska wiele ciekawych samolotów. W 2016 roku absolutnym hitem okazał się  prywatny Boeing 757 linii JetMagic, którym przyleciał Pharrell Williams. Nie zabrakło też innych maszyn, takich jak Embraer Legacy, Bombardier Challenger, Gulfstream V, Boeing 737 linii Air X Charter czy Dornier Do 328 JET Sun-Air. Pod koniec lipca w Gdańsku wylądowały dwa Antonovy An-12 operatora Motor Sich Airlines – jeden z nich to 47-letnia maszyna, drugi natomiast miał w ubiegłym roku swoje 50-te urodziny. Tak więc można śmiało powiedzieć, że ich widok z roku na rok będzie coraz większym „rarytasem”. Mamy nadzieję, iż jeszcze nie raz będziemy mogli je fotografować.

W ostatnich dniach września mieliśmy kolejną wizytę transportowego kolosa – tym razem Antonov An-124  przyleciał do Gdańska aby zabrać „na wschód” zużyte paliwo jądrowe.

Tradycyjnie, jak co roku, zorganizowaliśmy konkurs na najciekawsze zdjęcie wykonane na gdańskim lotnisku. Prac konkursowych spłynęło wiele, a zwycięskie zdjęcie, przedstawiające postój o zachodzie słońca Antonova An-124 z podchodzącym w tle do lądowania Boeingiem 757 DHL, wykonał Łukasz Marek. Kolegom serdecznie gratulujemy dobrych zdjęć, a wszystkich Państwa zapraszamy do rejestracji i publikowania zdjęć na naszym forum internetowym oraz do brania udziału w organizowanych comiesięcznych konkursach na najciekawsze zdjęcie.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia przygotowanej galerii najciekawszych zdjęć z 2016 roku oraz zachęcamy do śledzenia artykułów na naszej stronie internetowej i FB z bieżącego roku. Zapraszamy także do przeglądania artykułów z lat ubiegłych, które systematycznie uzupełniamy.

Tekst: Rafał Trzciński