AEROFESTIVAL POZNAŃ 2016

AEROFESTIVAL POZNAŃ 2016

W dniach 28-29 maja w Poznaniu odbyła się druga edycja imprezy lotniczej Aerofestival, organizowanej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie przy współpracy z Portem Lotniczym Poznań-Ławica.

Omawiane pokazy lotnicze wróciły do Poznania po kilkunastoletniej przerwie, a tegoroczna impreza została podzielona na kilka stref: edukacyjne i tematyczne dla publiczności, pokazy lotnicze, wystawa branży lotniczej i atrakcje dla najmłodszych. W tym miejscu obowiązkowo trzeba dodać, iż ten air show jest dość nietypowy i unikalny, albowiem Aerofestival odbywa się na czynnym lotnisku obsługującym pasażerskie rejsowe samoloty. Z tego względu pokazy dynamiczne i akrobatyczne odbywają się pomiędzy lądowaniami i startami rejsowych maszyn, a wszystkie załogi biorące udział w występach mają ściśle określony czas do dyspozycji.

Dwudniowa impreza została podzielona na trzy bloki czasowe różniące się nieco konfiguracją i kolejnością występów w każdym dniu. My postanowiliśmy opisać drugi dzień pokazów (niedzielę), gdyż tego dnia odwiedziliśmy Poznań.

Pierwszy blok zaplanowany był w godzinach 10:50 – 12:55. W tym czasie zaprezentowało się kilka maszyn, a najciekawsze z nich to: An-2 „Finist”, Extra 200 „Uwe Zimmermann”, Jakowlew Jak-18, Extra 330SC „Marek Choim”, PZL TS-8 Bies oraz Grupa Akrobacyjna „Żelazny”. Na koniec odbył się nietypowy wyścig – pojedynek samolot Extra 330 vs Skoda Octavia RS.

Drugi blok, który odbył się w godzinach 14:20 – 17:15, był jeszcze bardziej „dynamiczny”. W tej części pokazów mogliśmy podziwiać m.in. PZL TS-8 Bies, PZL TS-11 Iskra, Zespół Sił Powietrznych „Orlik” oraz przyprawiające o dreszcze przeloty polskiego F-16 „Jastrząb”, tureckiego F-16 „SoloTurk”, szweckiego Saaba 105 i Sk37 Viggen oraz norweskiego Miga-15.

Ostatni i kończący imprezę trzeci blok to występ łotewskiej grupy „Baltic Bees”.

W tym miejscu zapraszamy Państwa do obejrzenia przygotowanej, mimo niesprzyjającej i kapryśnej pogody, fotorelacji i zachęcamy do śledzenia kolejnych wydarzeń lotniczych z udziałem EPGD Spotters.

Tekst: Rafał Trzciński