WIZYTA BOEINGA 737 BBJ AIR CHINA

WIZYTA BOEINGA 737 BBJ AIR CHINA

Dnia 4 maja bieżącego roku na gdańskim lotnisku mieliśmy przyjemność oglądać Boeinga 737-700 BBJ w malowaniu linii Air China. Warto wspomnieć, że ostatni raz samolot tego przewoźnika był widziany u nas w lipcu 2011 roku i był to Airbus A330-300.

Oznaczenie BBJ to skrót od słów Boeing Business Jet, a omawiana maszyna jest pierwszą generacją tej serii bazującą na komercyjnym modelu 737-700. Zmodyfikowany samolot w tej wersji zabiera na pokład od 25 do 50 pasażerów mogących podróżować w luksusowych warunkach, posiada winglety  zmniejszające zużycie paliwa o 3-5% oraz uzyskał certyfikat ETOPS 180 umożliwiający samolotom dwusilnikowym latanie na trasach długodystansowych, które były dotychczas niedostępne dla takich maszyn. Wyjaśniając – ETOPS 180 oznacza, że samolot może lecieć każdą trasą nad wodą i lądem, która jest odległa od najbliższego awaryjnego lotniska o maksymalnie 180 minut.

Na koniec dziękujemy władzom i pracownikom gdańskiego lotniska za umożliwienie wykonania kilku zdjęć omawianego gościa z poziomu płyty postojowej, a wszystkich Państwa zapraszamy do obejrzenia przygotowanej fotorelacji z tego wydarzenia.

Tekst: Piotr Szczepański