B737 AIR BUCHAREST I USAF W GDAŃSKU

B737 AIR BUCHAREST I USAF W GDAŃSKU

Sezon spotterski pomału się rozkręca – dzień coraz dłuższy, pogoda coraz lepsza, a niebawem nad gdańskim niebem pojawiać się zaczną liczne i lubiane przez wszystkich czartery. I tak dzień 7 kwietnia dostarczył nam dwóch bardzo rzadkich gości na płycie Portu Lotniczego w Gdańsku.  Chociaż samoloty Boeing 737 to w trójmieście codzienność, wyjątkowość wizyty zawdzięczamy czemu innemu….

Pierwszy Boeing 737 który przyziemił, lata dla operatora Air Bucharest. Ta rumuńska linia lotnicza została założona w 2010 roku i oferuje połączenia czarterowe do krajów europejskich i afrykańskich. Linia posiada obecnie dwa wyleasingowane samoloty Boeing 737 w wersji 300 i 400. Nas odwiedził ten krótszy B737-300 o rejestracji YR-TIB. Maszyna po krótkim postoju odleciała w dalszą podróż, ale nam udało się jej zrobić kilka zdjęć do obejrzenia których już teraz zapraszamy.

Drugi Boeing 737 który wylądował był w specjalnej wersji oznaczonej C-40A Clipper. Samolot o numerze bocznym 166693 należy do US Navy, a jego obecność związana jest najprawdopodobniej z wpłynięciem do gdyńskiego portu amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook. Statek ten jest  jedną z czterech jednostek stanowiących europejski system obrony przeciwrakietowej NATO. Samolot po nocnym postoju odleciał w porannych godzinach dnia następnego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tego dnia i zachęcamy do odwiedzania wybudowanych punktów widokowych dookoła naszego gdańskiego lotniska.

Tekst: Rafał Trzciński