WIZYTA I NOCOWANIE MIG-29

WIZYTA I NOCOWANIE MIG-29

W dniach 2-3 marca mieliśmy unikalną okazję gościć na płycie Portu Lotniczego w Gdańsku wojskowy samolot MIG-29.

Maszyna o numerze bocznym 4113 na co dzień stacjonuje w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Samoloty z 22 BLT odbywają ćwiczebne loty m.in. nad trójmiejskim niebem i co jakiś czas pojawiają się nad gdańskim lotniskiem. Jednakże w większości przypadków ich koła nawet nie dotykają pasa startowego, nie mówiąc już o lądowaniu czy dłuższym postoju. Dlatego dwudniowa wizyta (z nocowaniem) bardzo ucieszyła wszystkich pomorskich miłośników lotnictwa związanych z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Niestety powód tej dłuższej wizyty nie jest nam znany.

Przy okazji postanowiliśmy napisać kilka zdań o tym popularnym frontowym myśliwcu, którego produkcja rozpoczęła się jeszcze za czasów ZSRR (źródła podają, iż wyprodukowano ponad 1600 sztuk), a pierwsze egzemplarze weszły do służby w 1984 roku. Myśliwiec powstał w 5 głównych wersjach, a najpopularniejsza z nich ma oznaczenie MIG-29M; natomiast najnowsza odsłona została oblatana po raz pierwszy z 2012 roku i ma oznaczenie MIG-29M/M2.

Ten dwusilnikowy, mający 17,3 m długości i 11,36 m rozpiętości skrzydeł samolot, osiąga maksymalną prędkość 2,3 Ma (2445 km/h) i może latać na pułapie 17500 metrów. Jego maksymalny zasięg wynosi 1750 km, a z dodatkowym zbiornikiem paliwa zwiększa się do 2100 km.

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną fotorelację z tej niecodziennej wizyty i zapraszamy do śledzenia kolejnych.

Tekst: Rafał Trzciński