WSPÓLNE ĆWICZENIA EUROFIGHTERÓW I MIGÓW

WSPÓLNE ĆWICZENIA EUROFIGHTERÓW I MIGÓW

W październiku bieżącego roku, na zaproszenie pana Majora Dariusza Mazurkiewicza, odwiedziliśmy 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego pod Malborkiem, w której odbywały się treningi polskich MIG-ów 29 z Eurofighterami Typhoon 2000 z 73 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego „Steinhoff”. 13 października 2015 r. o godzinie 10:00 zaplanowano pod bramą bazy zbiórkę zaproszonych osób z praktycznie całej Polski, wśród których znalazła się kilkuosobowa grupa przedstawicieli EPGD Spotters.

Przy okazji warto wspomnieć kilka słów o maszynach Eurofighter. Samolot ten jest dość nietypowy, albowiem ster wysokości umiejscowiony jest w przedniej części samolotu przed skrzydłami (na dziobie). Myśliwiec odznacza się bardzo dużą zwrotnością i zaawansowanymi systemami awionicznymi, co czyni go jedną z najnowocześniejszych i najsprawniejszych maszyn na świecie. Eurofighter posiada zdolność do lotów naddźwiękowych bez użycia dopalacza, a jego maksymalna prędkość wynosi 2120 km/h (2 Ma). Jego największymi konkurentami są obecnie francuski Dassault Rafale oraz szwedzki JAS 39 Gripen. Maszyna została zaprojektowana i jest produkowana przez konsorcjum Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS w ramach holdingu Eurofighter GmbH założonego w 1983 roku.

Na koniec pragniemy podziękować spotterom z EPMB Spotters oraz p. Dariuszowi za opiekę i umożliwienie uczestnictwa w tych unikalnych ćwiczeniach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Tekst: Rafał Trzciński